Share |

Címkék

Címkefelhő

Gondolatblog

2010.04.08. 14:20 gondolatkiado

Happy culture

Címkék: ajánló könyv gondolat kiadó világirodalom szépirodalom ízelítő katalógus 2010 1

Nemsokára a kezünkbe vehetjük:

David van Reybrouch/Bérczes Tibor (ford.): A járvány

Írók, termeszek, Dél-Afrika

David van Reybrouck régészettel foglalkozó doktori dolgozatát írja, amikor véletlenül kezébe kerül egy könyv, amelyben egy különös plágiumvádról olvas. Elhatározza, hogy kideríti, valóban Eugéne Marais dél-afrikai amatőr természettudós és költő írása alapján született-e az eddigi egyetlen belga Nobel-díjas író, Maurice Maeterlinck könyve a termeszekről. Kutató munkája során megismerkedik az egykor roppant népszerű, de ma inkább csak színpadi szerzőként ismert Maeterlinck írói pályafutásával, amelyben egy idő után a pénz legalább olyan fontos ihletforrás volt, mint a választott tárgy iránti kíváncsiság. Elemezni kezdi, hogyan és miért izgatta a társadalom működésével foglalkozó filozófusokat és írókat a rovarok világa már az ókortól fogva, és egyre kíváncsibb lesz a különös sorsú Marais élettörténetére és személyiségére. Hogy megismerje Marais életének színtereit és a még fellelhető forrásokat, Dél-Afrikába utazik. Ezzel kilép a könyv- és levéltárak világából, és belép az apartheid utáni ország valóságába, ahol az igazság kiderítése még az esetleges plágium-ügynél is nehezebb feladat.

Mind földrajzi, mind szellemi értelemben egyre beljebb hatol Dél-Afrika sűrűjébe, és az addig politikailag mindig „korrekten” gondolkodó szerző egyszer csak azon kapja magát, hogy különös megértés támad benne a számára teljesen elfogadhatatlan nézeteket valló rasszista búrok iránt. Rájön, hogy ezek az emberek az adott, történetileg kialakult kulturális kontextusban bár borzasztóan, de teljesen logikusan gondolkodnak, és ezen csak akkor lehet változtatni, ha ennek tudatában vagyunk, és megértéssel közeledünk feléjük. E felismerés, illetve ennek leírása talán még az izgalmasan alakuló plágium-történetnél is érdekesebb és fontosabb lesz David van Reybrouck és az olvasó számára. A könyv élvezetes tudománytörténeti olvasmány, mely izgalmasan ötvöződik a krimi és az útleírás műfajával.

300 oldal

Ár: 3250 .- Ft

Várható megjelenés: április (Könyvfesztivál)

 

RÉSZLET

1. fejezet

HAPPY CULTURE

Nyáron a tücsök semmit sem csinált,

Csak hangicsált, boldogan hangicsált.

A repülőgép széles ívben megdőlt jobbra, és az ablakon át megpillantottam egy éjszakai város, Johannesburg fényeit. Tíz órán belül négy évszakot éltem át. Egy meleg tavaszi reggelt Brüszszelben, a csontszáraz Szaharát délben, a nyári egyenlítői őserdőt késő délután és az őszi szavannát alkonyat után. Most pedig belecsöppentem a rideg dél-afrikai téli éjszakába. Az agyam kattogott a gyorsváltásoktól, a fülem pedig zúgott a nyomáskülönbségtől. A biztonsági öveket mindannyian becsatoltuk, az asztalkákat felhajtottuk, a légikisasszonyok pedig tettek egy utolsó ellenőrző körutat. Elszopogattam egy cukrot, és hallottam, ahogy kiengedik a kerekeket. A világváros úgy csillogott a látóhatáron túl, mint egy parázsló tábortűz. Ezer és ezer izzó széndarabka. Hiába kerestem a központot, csak sugárutakat és felhőkarcolókat, hivatalokat és hálószobákat véltem felfedezni. A kisasszonyok is becsatolták magukat, lekapcsolták a fényeket, én pedig elképzeltem magamban, hogy úgy ereszkedek alá ebbe az ismeretlen, nyüzsgő világba, mint egy sötét hangyabolyba.

Amikor néhány évvel ezelőtt ültem Utrechtben, és olvastam azt a könyvet, nem sejthettem, hogy az az olvasmány egyszer majd arra késztet, hogy elrepüljek Dél-Afrikába. De az ötlet befészkelte magát az agyamba. Fél évvel ezelőtt, egy decemberi éjszakán – időközben Brüsszelbe költöztem – befejeztem a dolgozatomat. Több mint öt év után jó barátként váltam el tőle. Persze még gyakran beszélgettünk, de azonnal visszatértem szunynyadó szerelmemhez, akivel közel három évvel azelőtt egy gőzölgő brokkolileves társaságában találkoztam. Tudni szerettem volna, mi igaz abból a bizonyos plágiumvádból.

Még akkor is, ha ehhez el kell mennem Dél-Afrikába, még akkor is, ha ehhez halomnyi irodalmon kell átrágnom magam, olyan könyveken, amelyek soha nem szerepeltek a kívánságlistámon. Úgy voltam, mint az a férfi, aki amíg nőtlen, egyfolytában bizonygatja, hogy nem akar gyerekeket, aztán egyszer csak azon veszi észre magát, hogy apa lesz belőle (ilyenkor persze bizonygatni kezdi, hogy „vele másképp áll a dolog”). Azokban a hónapokban olyan területekre merészkedtem – a rovarok viselkedéséről szóló irodalom, Maurice Maeterlinck életműve –, amelyeket azelőtt gondosan és szinte kérkedve kerültem. Irodalmi pelenkát tettem tisztába. „Ezzel a projekttel másképp áll a dolog”.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://gondolatkiado.blog.hu/api/trackback/id/tr1001904582

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása